Hakkında

Dövüş sporları sadece belirli vücut bölgeleri kullanılarak, belirli darbe biçimleriyle rakibini alt etmek üzerine kuruludur. Kurallar, yasaklar, giyilmesi gereken korumalıklar vardır.

Karşılaşmalar belirlenmiş bir saatte, belirlenmiş bir yerde yapılır. Kurallara uymayan kişiyi durduracak hakemler, karar verme becerisi zayıfladığında taktik verecek antrenörler mevcuttur. Dövüşün getirdiği şiddet dışında beklenmedik başka tehlikeler yoktur.

Bireysel savunma ise akıl, beden ve çevresel faktörler etkili bir biçimde kullanılarak tehdit içeren durumlardan kaçınma yahut bu durumlardan en az zararla çıkabilme becerisidir. Bireysel savunma bir spor değildir. Bireysel savunmaya başvurulan durumlar hiçbir kuralın olmadığı, saldırganı engelleyecek kimsenin bulunmadığı ve kimi zaman saldırganın silahlı da olabildiği oldukça korkutucu ve belirsiz durumlardır.

Dövüş sporlarından herhangi birinin -veya birkaçının- eğitimini almak kişinin kendisini savunabilmesine önemli katkılar sağlamakla birlikte, tek başına dövüş eğitimi almak bireysel savunmayı öğrenmeyi sağlamaz. Bireysel savunmada hiçbir kural gözetmeden, var olan tüm imkânları kullanmaya çalışırız.

Dövüş sporlarından herhangi birinin -veya birkaçının- eğitimini almak kişinin kendisini savunabilmesine önemli katkılar sağlamakla birlikte, tek başına dövüş eğitimi almak bireysel savunmayı öğrenmeyi sağlamaz. Bireysel savunmada hiçbir kural gözetmeden, var olan tüm imkânları kullanmaya çalışırız. Bu yönüyle de bireysel savunma, dövüş sporlarından ayrılmaktadır. Dövüş sporlarında dövüş esnasında nasıl vurulacağı, karşı tarafın vuruşlarına, kilitleme hamlelerine nasıl karşılık verileceği veya bunlardan nasıl sıyrılabileceği öğretilir.

Bireysel savunma disiplininde ise dövüş tekniklerinin yanı sıra tehlike arz eden durumların nasıl tanınabileceğinin, bu tür anlarda insan zihninin nasıl işlediğinin ve kaçma yahut kavga etme kararının nasıl verilmesi gerektiğinin eğitimi verilir.

Sistemimiz;
Canne de Combat, Filipin Kali-Eskrima, Penjak Silat, Russian Systema, Jeet Kune Do, Muay Thai, Güreş ve Klasik Boks disiplinlerinin eğitimini almış kadromuzun beraber oluşturduğu bireysel savunma eğitimimiz temel başlıklarını inceleyelim :

Bedeni tanıma
Bedenimiz neler yapabilir, neler yapamaz?

Ağırlık merkezi nedir? Ağırlık merkezini iyi kullanabilmek neden önemlidir?

Saldırganın güçlü ve zayıf yanları nelerdir?

His ve düşünceleri hâkimiyet altına alma
Tehdit altındayken neler hissederiz, neler düşünürüz?

Korku ve kaygı arasındaki fark nedir?

Kaygımızı nasıl azaltırız? Korkumuzu nasıl faydalı kullanırız?

Tehdit sinyallerini doğru algılama
Tehdit altında mıyız?

Karşı taraf şu an ne yapmak üzere?

BİREYSEL SAVUNMA

SEMİNER PROGRAMI İÇİN 

İLETİŞİME GEÇİN

Kavganın önüne nasıl geçilebilir?

Bir tehdit ne zaman kaçınılmaz hale gelir?

Saldırma, Savunma ve Kaçma
Nasıl kaçabiliriz?

Nasıl vururuz? Kendimizi nasıl savunuruz?

Daha iri bir saldırgan karşısında neler yapılabilir?

Birden fazla saldırgan karşısında neler yapılabilir?

Silahlı bir saldırgan karşısında neler yapılabilir?

Bireysel savunma sistemimiz fiziksel tehdit arz eden durumlarla mücadelede en az dövüş eğitimi kadar insanın kendi bilişsel/duygusal süreçlerine hâkim olmasının önemini de vurgulamaktadır.

Temel Aksiyon Oyunculuğu

Oyunculuk kariyerini geliştirmek isteyen bireyler için hazırlanmış olan Türkiye’nin ilk aksiyon oyunculuğu yetenek geliştirme programıdır.

Kurs Hakkında Detaylı Bilgi

Tarihi Savaş Sanatları

Hobi olarak Tarihi Savaş Sanatları ile ilgilenen üyelerimiz için tasarlanmış çeşitli kılıç branşlarını ve temel bilgileri barındıran eğitim programıdır.

Kurs Hakkında Detaylı Bilgi

Aksiyon Showreel Program

Aksiyon oyunculuğu alanında geliştirdikleri becerilerini sunuma dönüştürmek isteyen oyuncu adayları için hazırlanan video çekimleridir.

Kurs Hakkında Detaylı Bilgi