Dizi – Sinema Filmi, Belgesel veya Reklam eğer projenizde Aksiyon Sahnesi varsa ve profesyonel bir ekip ile ses getirecek sahnelere imza atmak istiyorsanız. Türkiye’nin ilk ve tek Aksiyon Sahnesi Tasarım şirketi İCK FİLM projenizin hazırlık aşamasından çekimlere kadar  A’dan Z’ye her aşamasında ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek ve pratik çözümler sunabilmek için yanınızda.

Aksiyon yönetmeni bir aksiyon sahnesinin tasarlanması ve çekim sürecini yöneten kişidir. filmin yönetmeninin aksiyon sahnelerinde koltuğunu paylaştığı kişidir.
 
Bu kişi aksiyon sahnelerinin tasarlanmasında ve özel çekim tekniklerinde uzmanlaşmış olan, yönetmen kadar dramaturji bilgisine görüntü yönetmeni kadar kamera ve teknik ekipman bilgisine sahip olması gerekir.  Aksiyon sahnesinin tüm aşamalarının kusursuz bir şekilde planlanmasından, sahnenin tasarım ve çekim sürecinde bu alanda çalışacak olan departmanların koordinasyonundan sorumludur.

Aksiyon yönetmeni tarafından tasarlanmış olan sahnenin içersindeki dövüşleri kurgulayan ve oyuncuları bu sahneye hazırlayan uzman kişidir.

Aksiyon sahnesinde yer alacak olan dublörlerin koordinasyonunu sağlayan kişidir.
 
Rigging (halatlama) uzmanı: tehlikeli atlayışların, yüksekten inme, sarkma, zıplama gerektiren sahnelerin güvenli bir b şekilde yapılmasını sağlayan uzman kişidir.
 
Aksiyon kamera operatörleri: aksiyon sahneleri hareketli sahneler oldukları içinv çekimlerinde özel bir uzmanlık gerekmektedir. bu operatörler aksiyon çekimlerinde kullanılan ekipmanlara hakim kişilerdir.

Ana karakterlerin temel beden koordinasyonu, reaksiyon ve yazılan koreografiyi çalışmaları tek başına yeterli değildir. Yardımcı oyuncular yani performans aktörleri bu iş için yetişmiş özel oyunculardır.

Profesyonel performans aktörleri, sahnenin ortaya çıkmasını sağlayan niteliklere sahiptir. Mesafeleri oyuncuyu koruyacak şekilde oyun anında algılar, reaksiyonları doğru zamanlarda etkili bir şekilde verir ve hataları telafi edebilirler.

Atlı aksiyon sahnelerinde atların ve binicileri koordinasyonundan sorumlu uzman kişi. Atların tasarlanan sahneye uyumu için gereken hazırlığı ve eğitimi sağlar.

Etkileyici bir aksiyon sahnesi için özel çekim araçları ve alanında uzman operatörler gerekmektedir. Aksiyon sahnesi kamera operatörleri hızlı hareket eden objeleri takipte uzmanlaşmış operatörlerdir. Koreografi hazırlığında oyuncular ile birlikte hareket ederek çekim sırasında bulunacağı yerleri planlayarak aksiyon sırasında hareketlerin okunabileceği çekimlerin yapılmasını sağlarlar.

AKSİYON SAHNESİ TASARIM AŞAMALARI

SENARYO ANALİZ

Aksiyon sahnesinin filmin dramaturjik yapısına uygun olarak tasarlanması gerekir. Uzman ekip tarafından senaryonun bütünü incelenerek karakterlere ve dramaya uygun şekilde kullanılacak silahlar ve oyuncu davranışlarıyla ilgili yönetmene sunum yapılır.

CAST EĞİTİMİ 

Aksiyon sahnesinde rol alacak oyuncuların hazırlanmış olan sahneyi ve koreografiyi hayata geçirebilmeleri için aksiyon oyunculuğu temel prensiplerine hakim olmaları gereklidir. Bu tarz sahnelerede rol alacak ve rol alması olası oyuncular hazırlık sürecinde temel bir eğitim sürecinden geçerler.

KOREOGRAFİ HAZIRLIK

Aksiyon yönetmeni ve eğitimli kadromuz sahnelerin geçeceği mekan ve planlanmış olan silah tiplerine göre dövüşlerin ana hatlarının belirlendiği bir ön çalışma yaparlar. Bu daha sonra uzman eğitmenler tarafından oyunculara aktarılır.

PERFORMANS AKTÖRLERİ

Ana karakterlerin temel beden koordinasyonu, reaksiyon ve yazılan koreografiyi çalışmaları tek başına yeterli değildir. Mesafeleri oyuncuyu koruyacak şekilde oyun anında algılar, reaksiyonları doğru zamanlarda etkili bir şekilde verir ve hataları telafi edebilirler.

ÇEKİM

Etkileyici bir aksiyon sahnesi için özel çekim araçları ve alanında uzman operatörler gerekmektedir. Şirketimizce tasarlanan sahneler ihtiyaçlar doğrultusunda ek hizmetler ile güçlendirilmektedir.

POST PRODÜKSİYON

Dört dörtlük ve eksiksiz çekilmiş bir sahnenin daha etkileyici olabilmesi için koreografi ve drama öğelerinin doğru bir şekilde kurgulanması gerekir. ICK FILM bünyesinde bu alanda uzman kurgu yönetmenleri bulunmaktadır.

J. brings Pakistan’s biggest fragrance launch of the year, Defender for Nurettin Sonmez.

It’s hard to wait when the #VIEW is this beautiful with our ambassador Esra Bilgiç

A fragrance that cherishes the passion of honour and justice, J. brings Pakistan’s

Merakla beklediğiniz gün geldi… Yılın en iddialı en yüksek bütçeli aksiyon filmi

Haksızlık karşısında ya mazlum oluruz, ya adaletli… Ama asla zalim olmayız

Ünlü rapçi Sansar’ın, NTTGame’in yeni oyunu Kingdom Online için hazırladığı müthiş şarkı sizlerle!